RSS

NATO60

NATO's new Strategic Concept

Kalendārs
31. Oktobris

Lāčplēša diena

Izšķirošais uzbrukums un uzvara pirms 90 gadiem

Šogad aprit 90 gadi kopš nozīmīgās Latvijas valsts armijas uzvaras pār Rietumu brīvprātīgo armiju jeb tā saukto Bermonta karaspēku - 1919. gada 11. novembrī Rīgā izšķīrās 1918. gada 18. novembrī dibinātās Latvijas Republikas liktenis. Pēc šīs kaujas kļuva skaidrs, ka Latvija ir nosargājusi savu neatkarību. Par godu Latvijas brīvības cīnītājiem šo dienu - 11. novembri - atzīmē kā Lāčplēša dienu.

Laika posms no 1918. gada 18. novembra, kad tika proklamēta Latvijas valsts, līdz 1919. gada 11. novembrim - Rīgas atbrīvošanai no iekarotāju karaspēka - ir viens no sarežģītākajiem Latvijas vēsturē. Lai gan 1918. gadā tika pasludināta Latvijas neatkarība, valstī joprojām atradās vācu un krievu karaspēks. Tikai 1919. gadā, kad Latvijas Brīvības cīņu laikā iekarotājus padzina no Rīgas, kļuva skaidrs, ka valsts ir atguvusi un nostiprinājusi savu neatkarību. Neatkarīgās Latvijas valsts armijas uzvara pār Rietumu brīvprātīgo armiju jeb tā saukto Bermonta karaspēku bija izšķiroša, tādēļ pieminot šo notikumu, 11. novembrī - Lāčplēša dienā - tiek godināti Latvijas brīvības cīnītāji.

Uzzini vēl: Lāčplēša Kara ordenis - Par Latviju

2L.foto.jpg

Pēc Rīgas atbrīvošanas pilsētnieki dodas aplūkot Latvijas armijas ierakumus. Skats uz Daugavmalu no vecā dzelzs tilta. Artilērijas apšaudē sagrautie nami Kārļa ielā (tag. -13.janvāra iela). 1919.gada 12.novembris. Foto: Latvijas Kara muzeja arhīvs.

Par Bermonta armijas uzbrukumu kļuva zināms pasaulē. Tā kā iebrucēju rīcība bija pretrunā ar rietumvalstu politiskajām interesēm, jau dažas dienas vēlāk Latvija sāka saņemt no ārzemēm sūtīto palīdzību - ieročus un pirmās nepieciešamības preces. Atbalstu izšķirošajās cīņās Latvijas karaspēkam sniedza arī britu un franču karakuģi.

Uzbrukumu bermontiešiem Latvijas valsts armija sāka 9. novembrī, un, lai gan cīņas bija grūtas, jau 11. novembrī Bermonta karaspēks tika padzīts no Rīgas.

Lāčplēša dienā Latvijā ir tradīcija ēku logos ielikt svecītes, tā godinot kritušo brīvības cīnītāju piemiņu. Rīgā cilvēki svecītes aizdedz Daugavmalā pie Rīgas pils mūra. Par tradīciju kļuvis arī daudzviet Latvijā šajā dienā rīkot lāpu gājienus.

 

Svecītes Lāčplēša dienā pie Rīgas pils. 2008. gads. Foto: lv90.lv

Lasi vēl: Latvijas Atbrīvošanas cīņas 1918 - 1920

Aptauja
Ko vēlat bruņotajiem spēkiem jaunajā gadā?
spēju mainīties, jaunus mērķus
profesionālo kadru motivācijas stiprināšanu
sociālo garantiju stabilitāti
veiksmi un izturību dienesta uzdevumos


© Latvijas armijas 90. gadadienas mājas lapa 2009
Kr. Valdemāra iela 10/12, Rīga, LV-1473, Latvija. E-pasts: LA90@mod.gov.lv